Lietuvoje būtina suremontuoti apie 700 tiltų, lėšų pakanka tik pernai pradėtiems darbams užbaigti

Vilnius, kovo 24 d. (ELTA).
Lietuvoje šiemet tiltų priežiūrai ir remontui skirtų 34 mln. litų užteks tik pernai pradėtiems darbams užbaigti. Turint tik tiek lėšų kelininkai neturi galimybės remontuoti ar rekonstruoti nė vieno tilto papildomai.
Antradienį surengtoje spaudos konferencijoje asociacijos "Lietuvos keliai" vykdomasis direktorius Sigitas Bublys teigė, kad, siekiant užtikrinti pakankamą transporto saugumą važiuojant maždaug 4 tūkst. Lietuvos tiltų, būtina suremontuoti mažiausiai 700 tiltų.
Vien iš Lietuvos automobilių kelių direkcijos (LAKD) kompetencijoje esančių apie 1,5 tūkst. tiltų (iš jų 816 tiltų statyti 1960-1980 metais) artimiausiais metais reikia remontuoti apie 200 tiltų, daugiau kaip 20-čiai tiltų šiuo metu dėl jų prastos būklės jau apribotas judėjimas sunkiasvoriu transportu.
Dar 470 tiltų yra "Lietuvos geležinkelių" žinioje, iš kurių 117 tiltų pastatyta prieš 60 ir daugiau metų pagal tuo metu galiojančius reikalavimus.
Likusieji apie 2 tūkst. tiltų yra savivaldybių, kuriose jie pastatyti, kompetencijose. Vien Vilniaus miesto savivaldybės žinioje yra 86 tiltai ir tuneliai, tarp jų 4 tiltai - avarinės ir blogos būklės. Gariūnų ir Lazdynų tiltus, Ozo-Ukmergės bei Statybininkų-Žemaitės viadukus reikia nedelsiant remontuoti.
"Šiuo metu remontuotinų tiltų eilė yra kelis kartus didesnė už realų remontuojamų tiltų sąrašą, kuris sudaromas gavus metinį finansavimą. Šiemet tiltams skirtų 34 mln. litų investicijų užteks tik 2008-aisiais pradėtiems darbams užbaigti. Nėra galimybės remontuoti ar rekonstruoti nė vieno tilto papildomai", - sakė LAKD Tiltų skyriaus vadovas Gediminas Viršilas.
Pasak Susisiekimo ministerijos sekretoriaus Rimvydo Gradausko, mažinant lėšų kiekį transporto infrastruktūrai remontuotinų tiltų kiekis stipriai augs ir kasmet gali padidėti po 30-40 tiltų. Neremontuojant jų, po 10 metų remonto jau nebeužteks - reikės juos rekonstruoti arba perstatyti, o tam reikės 2-4 kartus daugiau lėšų nei planiniam remontui.
"Analogiška situacija buvo išsivysčiusiose Vakarų Europos šalyse prieš 10-15 metų, ir valstybių vadovams teko ženkliai padidinti lėšas tiltų priežiūrai, remontams ir rekonstrukcijoms", - sakė G. Viršilas.
Lietuvoje, vadovaujantis kelio statinių renovacijos programa 2005-2010 metams, tiltų renovacijai skiriamas lėšas reikia kasmet didinti 7 procentais. Tik taip galima pritaikyti tiltų ir viadukų būklę prie išaugusio eismo intensyvumo bei saugaus eismo reikalavimų.
Pernai tiltų, viadukų ir pralaidų statybai, rekonstravimui ir remontui iš kelių priežiūros ir plėtros programos lėšų buvo skirta 45,38 mln. litų, už kuriuos buvo rekonstruota 10, o suremontuota 15 tiltų ir viadukų. Taip pat rekonstruota 1 ir suremontuotos 107 pralaidos.
Pasak G. Viršilo, valstybiniuose keliuose yra labai daug pralaidų - apie 43 tūkstančius. Dalies jų būklė yra vos patenkinama arba patenkinama. Sulūžusios pralaidos deformuoja kelius ir kelia grėsmę eismo saugumui.